Facebook jako narzędzie marketingu własnej osoby

facebook-logoFacebook jest moim zdaniem jednym z pierwszych (jeśli nie pierwszym) narzędziem, które pozwala na skuteczne i łatwe promowanie Ciebie w gronie osób otaczających. Kluczem do tego jest możliwość ograniczania grupy odbiorców, którzy widzą Twoje wiadomości na wallu. W ten sposób możesz bardzo ściśle targetować wysyłane wiadomości, tak by trafiały tylko do osób dla których będą interesujące.

Korzyści z takiego potraktowania Facebooka jest mnóstwo. Wystarczy prześledzić jak takie zachowanie będzie widoczne z punktu widzenia naszych znajomych:

 • na jego Wallu pojawiają się interesujące informacje w obrębie naszych wspólnych zainteresowań
 • łączą mnie z nim kontakty zawodowe, nie otrzymuję od niego żadnych śmieciowych wiadomości dotyczących jego życia prywatnego, to sprawia, że z zainteresowaniem czytam informacje pochodzące od niego, bo wiem, że będą interesujące
 • mój syn/córka/brat/siostra/pracownik to bardzo uporządkowany człowiek, nigdy nie napisał, że ma kaca lub że wrócił późno z imprezy
 • itd.

Jest to zatem przeniesienie do internetu naturalnego mechanizmu ograniczania informacji na nasz temat do konkretnego grona.

Jeśli chcesz zacząć „targetować” swoje wiadomości na Facebooku, zacznij od pogrupowania swoich znajomych w logiczne kategorie, pod kątem informacji, które chciałbyś do tych osób wysyłać np.:

 • studia – informacje dotyczące zajęć, egzaminów, poprawek, imprez studenckich
 • praca – informacje dotyczące aktualnie prowadzonych w firmie projektów, branży, która zajmuje się Twoja firma
 • hobby – informacje dotyczące Twoich zainteresowań, być może kilka kategorii np. „golf”, „kino”, „sporty ekstremalne”
 • rodzina – informacje, które są przeznaczone dla Twoich bliskich
 • personalne – informacje dotyczące Twojego życia, w stylu „zjadłem dziś rano jajka na śniadanie”
 • itd.

Gdy utworzysz już kategorię i przypiszesz do nich odpowiednie osoby, możesz zacząć publikować na Facebooku więcej, bardziej dokładnych wiadomości – bez obawy, że przeczyta je ktoś niepowołany lub, że zostaniesz zbanowany z czyjegoś walla z powodu nadmiaru informacji.

Zabawne wideo nawiązujące do tematu:

3 thoughts on “Facebook jako narzędzie marketingu własnej osoby

 1. Ja wiem, że te wszystkie serwisy społecznościowe są po to, żeby nam się żyło i komunikowało lepiej, ale jakoś nie mogę przemóc się, żeby zacząć myśleć o nich inaczej niż w kategoriach mało inteligentnego forum dla nastolatków z dolnej granicy wiekowej. Czekam na moment, kiedy ktoś pokaże mi naprawdę realny zysk [nie musi być materialny ;]] z aktywnego uczestnictwa w życiu takiego portalu i zmieni moje nastawienie, na razie wolę jednak spotkania i kontakty w rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre lang="" line="" escaped="" highlight="">